زنجان ,استان ,می&zwnj ,جغرافیایی ,منحصر ,شمال ,استان زنجان ,می&zwnj باشد ,جغرافیایی منحصر ,شمار می&zwnj ,زنجان موقعیتی
مقاله

لینک *پایین مطلب*

فرمت فایل:Word (قابل ویرایش و آماده پرینت)

تعداد صفحه:14

فهرست مطالب

جغرافیایی منحصر به فرد استان زنجان

شناخت ویژگی&zwnj های جغرافیایی

موقعیت جغرافیایی

اقلیم و ویژگی های طبیعی

آب و هوای استان زنجان

جغرافیایی منحصر به فرد استان زنجان

الف) موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد استان زنجان: از نظر مکانی استان زنجان بین استانهای متعددی قرار گرفته است که تنها راه ترانزیت و عبور بین شرق و قاره اروپا به شمار می&zwnj آید که این از چند بعد قابل بررسی است:

الف) بزرگراه زنجان ـ تهران: عبور تنها بزرگراه غرب و شمال غرب کشور از استان زنجان موقعیت ممتازی را به این استان بخشیده است.

ب) راه&zwnj آهن شمال غرب کشور: تنها راه مواصلاتی ریلی ایران و اروپا از شهر زنجان می&zwnj گذرد که این از نظر ژئوپالتیک و موقعیت سیاسی و سرزمینی بسیار مهم می&zwnj باشد.

ج) استعدادهای برتر و ویژه: استان زنجان از جمله نقاط کشور می&zwnj باشد که به خاطر شرایط خاص آب و هوایی و تاریخی و فرهنگی همیشه پرورش دهنده برترین استعدادها بوده است، داشتن دانشمندان جهانی در دوران گذشته همچون شیخ شهاب&zwnj الدین سهروردی و اساتید برجسته باعث افتخار همیشگی مردمان این سرزمین است. داشتن دانشجویان المپیادی و جهانی، داشتن ورزشکارانی با افتخارات جهانی و کلاً استعدادهای برتر از جمله نقاط قوت این استان می&zwnj باشد.

د) داشتن معادن و ذخایر زیرزمینی ارزشمند: استان زنجان از جمله استانهایی است که دارای کانیهای عظیم زیرزمینی است و دارای معادن سنگهای زینتی و معادنی همچون روی انگوران می&zwnj باشد که بررسی آنها به بحثی جدا نیاز دارد.

هـ) آب و هوا: آب و هوای کوهستانی زنجان موقعیتی ممتاز به شمار می&zwnj آید که برای تفرج و گذراندن تابستانهای داغ نقاط دیگر کشور یک استعداد الهی و موهبت طبیعی به شمار می&zwnj آید که می&zwnj تواند زمینه مستعدی برای گسترش مدنیت و امکانات شهری باشد. کوهستان منحصر به فرد و ییلاقی گاوه&zwnj زنگ و کوههای شمال زنجان موقعیتی بی&zwnj نظیر از نظر توریسم را ایجاد کرده است. یک پارک طبیعی عظیم در شمال و شمال غرب زنجان در دل طبیعت نهفته است که باید از آن استفاده کرد.

و) مردم فهیم،&zwnj با فرهنگ و متدین دارالمؤمنین زنجان: مهمترین ثروتی که در این منطقه استثنایی و منحصر به فرد وجود دارد مردم بافرهنگ و متدین این استان می&zwnj باشد که بزرگترین نقطه قوت منطقه به شمار می&zwnj آید از خانه&zwnj هایی که صدای قرآن به گوش می&zwnj رسد و طنین حسینیه اعظم آن در جهان پیچیده است، به برکت امام حسین علیه&zwnj السلام و توجه به ائمه اطهار علیهم&zwnj السلام اعتبار و آبروی دوچندان به این مردم شریف بخشیده است. دراین خطه از سرزمین اسلامی ما جوانان و سرداران رشیدی ظهور کردند و نام شهر غواصان دریادل را برای این استان به ارمغان آوردند و تمام اینها به برکت فرهنگ اصیل اسلامی و ایرانی این مردمان است که باید به آنها از جان و دل خدمت کرد.دریافت‌فایلادامه مطلب
منبع اصلی مطلب : دبیرستان چمران 3
برچسب ها : زنجان ,استان ,می&zwnj ,جغرافیایی ,منحصر ,شمال ,استان زنجان ,می&zwnj باشد ,جغرافیایی منحصر ,شمار می&zwnj ,زنجان موقعیتی
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

سبد بلاگ : مقاله در مورد جغرافیایی منحصر به فرد استان زنجان